URLA'DA "ŞAFAK" YENİDEN DOĞACAK

Köşe Yazıları

Yaşasın emekçi kadınlar!

Yaşasın emekçi kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü… Toplumun hemen her kesiminden özellikle cinsiyet eşitliği vurgusunun yapıldığı, mesaj üstüne mesajların havalarda uçuştuğu bir gün…

Tamam, güzel.

Yeterli mi?

Hayır!

‘8 Martlar’, farkındalık yaratmak açısından elbette önemli. Ancak bunun yılın tek bir gününe hapsedilmesi, mesajların sadece mesaj olarak kalması, uygulamaya geçememesi başlı başına kısır bir döngü.

Türkiye, 15 yaş ve üzeri 61 milyon nüfusa sahip. 32 milyonluk bir iş gücümüz var.

Tam 11 milyon 500 bin kadın ev içi sorumlulukları tek başına üstleniyor. Böylesine büyük bir rakamın iş hayatına dahil olamaması, bir iş kadını olarak söylüyorum; yazık!

Yaşasın emekçi kadınlar!

 

Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 33,6. Bu rakam, dünyada seçme ve seçilme hakkını pek çok ülkeden önce kazanmış bir Cumhuriyetin kadını olarak beni hiç memnun etmiyor.

İş hayatında kadınların yaşadığı sorunları en derinden hissedebiliyorum.

Mesele şu; Kadınlar Günü, sadece bir farkındalık değil saygı günü olmalıdır.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yaşandığı, kadınların ötekileştirildiği bir ortamda saygıdan söz edemeyiz. Kutlamadan ziyade kadın mücadelesinin artırılması daha yerinde bir yaklaşım olur.

Ayakları üzerinde duran, ekonomik özgürlüğünü elde etmiş özgüven sahibi kadınların hedeflerine ulaşma noktasında başarısı yadsınamaz. Bunun reçetesi ise kadınların iş gücüne katılımını artırmaktan geçiyor.

Kadın erkek el ele verip toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine sahip çıkarsak Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmada önemli bir engeli aşmış oluruz.

Kadınların çalışma hayatında var olması toplumsal gelişmenin olmazsa olmazı… Kadınlar bu sayede kendi sosyo-ekonomik durumlarını, ailelerini ve çevrelerini gelişimini yükseltecek, bu gelişim ve dönüşüm sayesinde toplumda ilerlemenin öncüsü olacaktır.

Önemli bir konu daha…

Şu kadın işi, bu erkek işi diye bir şey yoktur! Yaşasın emekçi kadınlar

Kız çocuklarını belirli kalıplara yönlendiren önyargıları henüz aşamamış olmamız ne yazık ki toplumsal ayıbımız.

Kadınlar iş dünyasında bazı kalıplaşmış kategorilerin ötesine geçebilmeli.

2020 Türkiye’sinde ne kadın çalışanlar belirli iş kollarıyla sınırlandırılıyor.

Vizyonumuzu geniş tutmalı, özellikle gençlerimizi bu sıkışmışlığın içinden kurtarmalıyız.

Anne, kız kardeş, abla, yeğen, işçi, patron, ev hanımı… Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Kadınlarımızın iş yaşamında daha fazla görünür kılındığı, kadın cinayetlerinin sıfıra indirgendiği, kız çocuklarının eğitim hakkının elinden alınmadığı bir ülke ve dünya diliyorum.

Yaşasın emekçi kadınlar!

ŞAFAK SOL 

Şafak SOL

Şafak Sol kimdir? 1967 yılında ailemle birlikte Çeşme’ye yerleşerek edindiğim İzmirli kimliği ve bilinci, 17 yıllık aktif bir CHP üyesi olarak beni şehrimizin biricik ilçesi Urla için belediye başkan aday adayı olarak görev ve sorumluluk almaya yöneltmiştir. Otuz yıldan beri iş hayatımda edindiğim bilgi birikimi ve deneyimi artık Urla’mızda fark yaratmak ve değer katmak için kullanma zamanı geldiğini düşünüyorum. Aynı sürede Özel Sağlık Dermatoloji Polikliniği şirket sahibi olarak İzmir Ticaret Odası üyesi ve iki çocuk sahibiyim. Partimizde Esnaf Komisyon Başkanlığı, Mahalle Temsilciliği, Mahalleler arası Divan Başkanlığı, Kurultay üyeliği görevlerinde bulundum. Ege Kadın Kooperatifleri temsilciği görevinde Türkiye Kadın Kooperatifleri Projesini hayata geçirdim. Ülkemizin 81 ilinin ilçe ve köylerini ziyaret etmek suretiyle, ekonomi, tarım, istihdam, siyaset alanlarında araştırmalar yapıp, zamanımın önemli bir kısmını seçim dönemlerinde partimizin seçim çalışmalarına katkı yaparak geçirdim. Mesleki faaliyetlerim ve partimizin çalışmalarına destek verme dışında, profesyonel dizi yazarlığı, çeşitli ulusal gazetelerde köşe yazarlığı yaptım. Ayrıca, “Şeker Kar” isimli ilk romanım basım aşamasındadır. Yan flüt çalmak, sanat, bilim, teknolojiyle ilgilenmek, seyahat etmek diğer uğraşılarım arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu