URLA'DA "ŞAFAK" YENİDEN DOĞACAK

Haberler

Şafak Sol’den sığınmacı açıklaması!

Şafak Sol, sanıldığının aksine mültecilerin yerleştikleri ülkelerde istihdam ve yatırıma katkı sağladığını söylediKaynak: Şafak Sol'den sığınmacı açıklaması!

Şafak Sol Suriye’deki savaşta son 8 yıl içinde 800 bin vatandaşının ölümüne, 14 milyona yakın insanın da göçüne neden oldu. Türkiye’ye göç eden mültecilerin sayısı ise 3,5 milyonu geçti. Dalga dalga yayılan göç hareketi bazı sosyal sorunları da beraberinde getirdi.

Bunların başında Suriyelilere yönelik dışlayıcı ve suçlayıcı bir dilin yayılması oldu. Bu ayrımcı önyargının ekonomiye sızması Türkiye’nin büyük maddi zarara uğratıldığı görüşünü yaygınlaştırsa da bazı çevrelere göre pek de inandırıcı değil. İzmirli iş insanı Şafak Sol da bu görüşe katılmayanlardan… Sol, “Özellikle sosyal medyada yaratılan ‘Bakın sizden alıp onlara veriyorlar’ algısını tamamen yanlış buluyorum.” dedi.

Şafak Sol’den sığınmacı açıklaması!

 

İSPATI; BÜYÜME…

Sanıldığının aksine mültecilerin yerleştikleri ülkelerde istihdam ve yatırıma katkı sağladıklarını söyleyen Şafak Sol, “Ben dinamik ekonomi anlayışını benimseyenlerdenim. Mültecilerin varlığı o ülkede ekonomik pastanın büyümesinde etkileri oluyor. Bunun ispatı; mültecilerin yaşadığı özellikle sınır şehirlerindeki ekonomik büyüme. Güney şehirlerimizdeki bu ekonomik canlanma sağlıksız çalışma koşullarına rağmen emekçilerin yaşamları pahasına gerçekleşiyor. Suriyeliler, artık bizim çalışmak istemediğimiz işlerde çalışıyor. Geçici tarım işçileri gibi… Yalnız işçiler değil Suriyeli iş adamları da boş durmuyor. Ciddi anlamda ihracat yapıyorlar. Döngü basit; ihracat yapabilmek için üretim, üretim yapabilmek için de işçi çalıştırmanız gerek. TOBB verilerine göre Suriyeliler, Türkiye’de 8 yılda yaklaşık 10 bin şirket kurdu. Üstelik çalıştırdığı işçilerin tamamı Suriyeli değil.” diye konuştu.

NE YAPILMALI?

“Suriyeli denince ilk akla trafik ışıklarında dilencilik yapan çocuklar geliyor ama durum öyle değil” diyen Sol, “Konuyu siyasi, hukuki, en önemlisi de insani perspektiflerden ele almak gerek. Türkiye’ye parasıyla, birikimiyle, iş bilgisiyle gelen mülteciler var.

Çeyrek asırdır sağlık sektöründe varlığını sürdüren bir işveren olarak bana göre asıl yapılması gereken mültecilerin serbest piyasa ekonomisiyle bütünleşebilmelerinin yollarını açmak. Burada Hükümet’e önemli görev düşüyor. Sığınmacıların ülkeye katkılarıyla ilgili periyodik olarak halkımızın bilgilendirilmesinde büyük fayda görüyorum. Bunun hem uluslar hem de insanlık adına sağlıklı yapı taşları oluşturacağına inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Şafak Sol’den sığınmacı açıklaması!

Kaynak: Şafak Sol’den sığınmacı açıklaması!

Şafak SOL

Şafak Sol kimdir? 1967 yılında ailemle birlikte Çeşme’ye yerleşerek edindiğim İzmirli kimliği ve bilinci, 17 yıllık aktif bir CHP üyesi olarak beni şehrimizin biricik ilçesi Urla için belediye başkan aday adayı olarak görev ve sorumluluk almaya yöneltmiştir. Otuz yıldan beri iş hayatımda edindiğim bilgi birikimi ve deneyimi artık Urla’mızda fark yaratmak ve değer katmak için kullanma zamanı geldiğini düşünüyorum. Aynı sürede Özel Sağlık Dermatoloji Polikliniği şirket sahibi olarak İzmir Ticaret Odası üyesi ve iki çocuk sahibiyim. Partimizde Esnaf Komisyon Başkanlığı, Mahalle Temsilciliği, Mahalleler arası Divan Başkanlığı, Kurultay üyeliği görevlerinde bulundum. Ege Kadın Kooperatifleri temsilciği görevinde Türkiye Kadın Kooperatifleri Projesini hayata geçirdim. Ülkemizin 81 ilinin ilçe ve köylerini ziyaret etmek suretiyle, ekonomi, tarım, istihdam, siyaset alanlarında araştırmalar yapıp, zamanımın önemli bir kısmını seçim dönemlerinde partimizin seçim çalışmalarına katkı yaparak geçirdim. Mesleki faaliyetlerim ve partimizin çalışmalarına destek verme dışında, profesyonel dizi yazarlığı, çeşitli ulusal gazetelerde köşe yazarlığı yaptım. Ayrıca, “Şeker Kar” isimli ilk romanım basım aşamasındadır. Yan flüt çalmak, sanat, bilim, teknolojiyle ilgilenmek, seyahat etmek diğer uğraşılarım arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu