URLA'DA "ŞAFAK" YENİDEN DOĞACAK

İş

Şafak Sol 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı

İzmirli iş insanı Şafak Sol cinsiyet eşitsizliğinden, kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddete kadar kadınlarla ilgili pek çok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı.Kaynak: Şafak Sol'den 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı

Şafak Sol  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı Sol, maruz bırakılan baskıcı sisteme vurgu yaptı. Sorunların temelinde ataerkil bir toplum oluşumuzun yattığını ifade eden Şafak Sol  “Ne yazık ki içinde yaşadığımız toplumda önce erkek, sonra insan olmayı dayatan bir zihniyet hakim. Susmak, nazik olmak, çocuk doğurmak, ailesini çekip çevirmek ise kadında duygusal bir baskıya neden oluyor.” dedi.

FARKLILIKLAR SARMALI

Kadınları ikinci plana iten, şiddeti doğallaştıran erkek egemenliğinin en önemli sorun olduğunu dile getiren Şafak Sol, “Biyolojik farklılıkların kimlik ayrımına dönüştürülüp bunun da doğallaştırılmasına tanık oluyoruz. Düşünce sisteminin içine nüfus etmiş, kadınları sadece üremeyle tanımlayan bu eğilim onları savunmasız ve itaatkar, erkekleri ise egemen kılan bir anlayış içine hapsetti.

Şafak Sol 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı

 

Bana göre Türkiye’de kadınların en büyük sorunu kendilerini ifade edememeleri… Şafak Sol 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı Kadınlar kendileri gibi olamıyor. Olmak isteyen de maalesef fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalabiliyor. Sadece evlenmek üzere yetiştirilen bazı kızlarımız yaşamlarında başka bir yöne odaklanamıyor. Eğitimsizlik başlı başına bir sorun. Dijital çağda halen kızlarımızı okula göndermeyen aileler var. Ülkede okuma yazma bilmeyen 2 milyon 197 bin 257 kişiden yüzde 85,2’sini kadınlar oluşturuyorsa çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Ciddi diyorum çünkü çocukları yetiştirenler kadınlar. Geleceğimizi yetiştirenler kadınlar. Eğitimsizlik meselesi çözüme kavuşmadıkça ne kadın ne de insan hakları sorunu çözülebilir.” diye konuştu.

Cinsiyet eşitsizliğine vurgu yapan Şafak Sol  “Anayasanın 10. maddesinde kadın ve erkeklerin kanun önünde eşit haklara sahip olduğunu yazar. Kadına seçme ve seçilme hakkını kazanan ilk ülkeler arasında yer alsak da günlük hayatta eşitlik söyleminin ne derece uygulanabilir olduğu, aslında başlı başına bir konferans konusu. Bir araştırmaya göre10 kişiden 8’i Türkiye’de kadın-erkek eşitliği olmadığını, 2’si ise eşit olduklarını düşünüyor. Bu oran bile durumun vehametini ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

KANAYAN YARA; ŞİDDET!

Kadına yönelik şiddetin toplumun kanayan bir yarası olduğunu savunan İzmirli iş insanı, “Profesör kadın da şiddete uğruyor, ev hanımı da… Acı ama bazı erkekler kadınları dövüyor, öldürüyor, tecavüz ediyor. Şafak Sol

Fiziksel şiddete maruz kalan10 kadından 4’ü bunu saklıyor. 4’ü de birinci dereceden akrabalarına anlatabiliyor.

Şafak Sol 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı Fiziksel şiddetin yanında psikolojik şiddeti de atlamamak gerek.Şafak Sol  Bağırıp çağırma, küfür, küçük düşürmeye çalışma, sevdiği eşyalara zarar verme, istediklerini yapmasını engelleme, sürekli başkaları ile kıyaslama insan haklarına saygısızlık değil de nedir? Bilim, bu tür davranışların kaygı bozukluğu, bağımlılık ve depresyonu tetiklediği söylüyor. Çözüm mü? Çözüm kadınların güçlenmesi… Şafak Sol Şiddet gördüğü alanı terk edebilecek güce sahip olması… Bu ayağa kalkış aynı zamanda kadın olduğumuzun bilincinde olmak anlamına geliyor.” dedi.

‘ÇALIŞMALI, ÜRETMELİ’

Kadının güçlenmesi için üretmesi gerektiğini belirten Şafak Sol “Kadınların ekonomiye katkısı su götürmez bir gerçek. Her kadın çalışmalı. Her kadın mutlaka üretmeli. Ancak o zaman özgüven sahibi olur, istek ve arzularını en iyi şekilde ifade edebilir. Kadınlar kendi güçlerinin farkında olmalı. Bu bilinçle davranmalı. Sürdürülebilir kalkınmanın artışı noktasında toplumun yarısını oluşturan kadınların ekonomiye tam eşitlikçi bir yaklaşımla katılmalarını elzem olarak görüyorum. Ekonomik kalkınma için tam anlamıyla cinsiyet eşitliğine, kadının her anlamda güçlendirilmesine ihtiyacımız var. Ne yazık ki kadınlar yönetimde istenen seviyede değil. Meclisteki kadın vekil sayısı bunun en somut örneği. Karar vericilerin, kanaat önderlerinin, kanun yapıcıların, baskı grubu oluşturan örgütlerin içinde kadınların olması şart. Ben tüm bu sorun ve eksikliklere rağmen kadınların gücünü ortaya çıkaracağına inanıyor, Şafak Sol  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günümüzü kutluyorum” diye konuştu.

Şafak Sol 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı

Şafak SOL

Şafak Sol kimdir? 1967 yılında ailemle birlikte Çeşme’ye yerleşerek edindiğim İzmirli kimliği ve bilinci, 17 yıllık aktif bir CHP üyesi olarak beni şehrimizin biricik ilçesi Urla için belediye başkan aday adayı olarak görev ve sorumluluk almaya yöneltmiştir. Otuz yıldan beri iş hayatımda edindiğim bilgi birikimi ve deneyimi artık Urla’mızda fark yaratmak ve değer katmak için kullanma zamanı geldiğini düşünüyorum. Aynı sürede Özel Sağlık Dermatoloji Polikliniği şirket sahibi olarak İzmir Ticaret Odası üyesi ve iki çocuk sahibiyim. Partimizde Esnaf Komisyon Başkanlığı, Mahalle Temsilciliği, Mahalleler arası Divan Başkanlığı, Kurultay üyeliği görevlerinde bulundum. Ege Kadın Kooperatifleri temsilciği görevinde Türkiye Kadın Kooperatifleri Projesini hayata geçirdim. Ülkemizin 81 ilinin ilçe ve köylerini ziyaret etmek suretiyle, ekonomi, tarım, istihdam, siyaset alanlarında araştırmalar yapıp, zamanımın önemli bir kısmını seçim dönemlerinde partimizin seçim çalışmalarına katkı yaparak geçirdim. Mesleki faaliyetlerim ve partimizin çalışmalarına destek verme dışında, profesyonel dizi yazarlığı, çeşitli ulusal gazetelerde köşe yazarlığı yaptım. Ayrıca, “Şeker Kar” isimli ilk romanım basım aşamasındadır. Yan flüt çalmak, sanat, bilim, teknolojiyle ilgilenmek, seyahat etmek diğer uğraşılarım arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu