Haberler

Şafak Sol Kıvılcımı İzmir’den yakalım!’

Teknoloji olmadan bir gelecek tasarlamanın mümkün olmadığının altını çizen iş kadını Şafak Sol, “İzmir’in bu konuda öncü bir kent olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Şafak Sol: ‘Kıvılcımı İzmir’den yakalım!’ Bilişim ve uzay teknolojilerinin geleceğe yön verdiği günümüzde küreselleşmeye paralel olarak bölgesel kalkınmanın da önemi her geçen gün artıyor. Gelinen noktada yöresel avantajları büyük ölçekte ülkenin yararına çevirmek akılcı hale geldi.

İş kadını Şafak Sol, ihracat kapısı olmasının yanı sıra tarım ve sanayiye yönelik güçlü yapısı, Batı’ya dönük aydınlık yüzü, bilime ve kültüre açık genç beyinlere sahip İzmir’in bu anlamda doğru bir kent olduğunu dile getirdi.

Sol, “İzmir, sekiz bin yıllık bir liman kenti olmasının yarattığı kozmopolit yapısı ve donanımlı üniversiteleriyle, Endüstri 4.0’a uygun katma değerli üretimin merkezi ve teknoloji üssü olmaya aday bir şehir.” ifadelerini kullandı.

Şafak Sol: ‘Kıvılcımı İzmir’den yakalım!’

Teknoloji olmadan bir gelecek tasarlamanın mümkün olmadığının altını çizen Sol, bu konunun takibini üstlenecek tüm kurum ve kuruluşlara çağrı yaptı.

Sol, “İzmir, bilim insanları ve sanatçıların gönül rahatlığı ile yaşayıp üretebileceği bir kent. ‘Bu ülkeden bana fayda gelmez, bu koşullarda harcanırım’ algısı artık değişmeli. Son 40 yılın en büyük eğitim sorunlarından beyin göçünü tersine çevirmek mümkün. Tüm imkansızlıklara rağmen zor şartlarda eğitim verdiğimiz değerli beyinleri yurt dışına kaçırmak yerine o gençleri kazanmanın yolu İzmir’i bir teknoloji ve eğitim merkezi yapmaktan geçiyor. Gelin bu kıvılcımı İzmir’den yakalım. Bunu başarırsak dünya çapında marka bir kent ve tersine beyin göçünün merkezi bir İzmir yaratabiliriz.” diye konuştu.

Şafak Sol kimdir?

Türkiye’de bir ilke imza atarak 1994 yılında kurduğu Epidermis Özel Sağlık Polikliniği ile hem erkek hem de kadınlara hizmet vermeye başladı. Çeyrek asır boyunca yazılı, görsel ve sosyal medyada estetik ve güzelliği her boyutuyla aktaran Sol, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İzmir İl Kadın Girişimciler ve İcra Kurulu, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Sağlık Komitesi üyesi kimliğiyle de pek çok sosyal sorumluluk projesinde yer aldı.

2010 yılında sektörün dönüşüm sürecinde liderlik yaparak Türkiye’nin ilk güzellik polikliniklerinin açılmasını sağladı. TOBB Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’nde girişimci kadınlara mentorluk yaptığı gibi yurt içi ve yurt dışından çok sayıda danışanına hizmet vermeye devam ediyor. İki çocuk annesi Şafak Sol, boş zamanlarında yan flüt çalıyor.

 

Şafak SOL

Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürdüğü Epidermis Özel Sağlık Hizmetleri Turizm ve Sanayi LTD.ŞTİ 1994 yılında kurdu. Türkiye’nin popüler kültüründe geleneksel algıyı yıkan cinsiyet eşitliğini destekleyen kurduğu güzellik merkezlerini 2009 – 2010 yılında polikliniğe dönüştürdü. Sol’ SHAFAK JEWELLERY isimli yeni bir marka yarattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu