URLA'DA "ŞAFAK" YENİDEN DOĞACAK

Köşe Yazıları

Merhaba

Merhaba “Bizim ömrümüzde ırmaklar vardır, sularında hayallerimizi yüzdürdüğümüz. Bizim ömrümüzde dostlarımız vardır, günlerimiz ayrı geçtiğinde üzüldüğümüz…”

Sevginin, barışın hoşgörünün sembolü Mevlana’nın bu sözleriyle selamlıyorum sizleri. Merhaba… İlk yazımın içeriğini son günlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz bu kavramlara; sevgiye, hoşgörüye ve barışa ayırmak istedim. Çünkü sevginin olmadığı yerde nefret ve şiddet kol gezer. İzmir’de çeyrek asırdır hizmet veren bir iş insanı ve bir kadın olarak kadına şiddete ve cinsiyet eşitsizliğine bir kez daha ‘Hayır’ demek için huzurlarınızdayım. 

    Durum o kadar ciddi ki, Dünya Ekonomik Forumu’nun cinsiyet eşitsizliği sıralamasında 149 ülke arasında ne yazık ki 130. sırada yer alıyoruz. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da kadınlar erkekler kadar eşit fırsatlara ulaşamıyor. Ben cinsiyet eşitsizliğini toplumun kanayan bir yarası olduğu gerçeğiyle Türkiye’nin popüler kültüründe geleneksel algıyı yıkarak yolu cinsiyetle kesişmeyen ilk güzellik merkezini kurdum. Bu yaklaşımın her zaman savunucularından oldum. Bundan sonra da kadın erkek eşitliğinin sağlanması adına çabalarım devam edecek. 

Merhaba

    Cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kalkması ekonomiye de büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Küresel ekonomide, kadının iş gücüne katılımının artmasıyla 5-6 yıl içinde 15-30 trilyon dolarlık bir büyümenin gerçekleşeceği, böylelikle dünya ekonomisinin de yüzde 25 büyüyeceği öngörülüyor. Şunu net olarak söyleyebilirim; daha fazla eşitlik, daha çok verimlilik demek.

Ülkemizde cinsiyet eşitliğinin sağlanması için herkes elini taşın altına koymalı.  Gençleri ayrımcılıkla mücadele edebilecek becerilerle donatmalı, kadınların iş yaşamına katılımı ve kalıcılığını artırmayı hedeflemeliyiz.  Ülkemizin toplumsal cinsiyet eşitliği sıralamasında üst sıralara yükselmesi için farkındalık oluşturmalıyız.

    Ve kadına şiddet… Kadın ve şiddet… Taban tabana iki zıt kelime olmasına rağmen ne yazık ki hemen her gün gazete ve ekranlarda rastladığımız kadına şiddet haberleri… Üzülerek söylüyorum ki, kadına yönelik şiddet hem Türkiye hem de dünya genelinde arttı. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD’nin 2019 raporunda Türkiye birinci sırada yer alıyor. Amerika’dan da öndeyiz. Türkiye’de 2010’da şiddetten ölen kadınların sayısı 100 civarındayken şimdilerde bu sayı yaklaşık 400.  Toplumda cinsiyet eşitsizliği ve kadına şiddeti ortadan kaldırmak için el ele mücadele etmeliyiz. Bu haftalık yazımın son satırlarını öfke ve nefretin antidepresanı sevginin en büyük temsilcilerinden yine Mevlana’nın şu sözleriyle bitirmek istiyorum. 

“ Merhamette güneş gibi ol; cömertlikte akarsu gibi ol; tevazuda toprak gibi ol; ayıpları, kusurları örtmekte gece gibi ol.”

Sevgiyle kalın…

Şafak SOL

Şafak Sol kimdir? 1967 yılında ailemle birlikte Çeşme’ye yerleşerek edindiğim İzmirli kimliği ve bilinci, 17 yıllık aktif bir CHP üyesi olarak beni şehrimizin biricik ilçesi Urla için belediye başkan aday adayı olarak görev ve sorumluluk almaya yöneltmiştir. Otuz yıldan beri iş hayatımda edindiğim bilgi birikimi ve deneyimi artık Urla’mızda fark yaratmak ve değer katmak için kullanma zamanı geldiğini düşünüyorum. Aynı sürede Özel Sağlık Dermatoloji Polikliniği şirket sahibi olarak İzmir Ticaret Odası üyesi ve iki çocuk sahibiyim. Partimizde Esnaf Komisyon Başkanlığı, Mahalle Temsilciliği, Mahalleler arası Divan Başkanlığı, Kurultay üyeliği görevlerinde bulundum. Ege Kadın Kooperatifleri temsilciği görevinde Türkiye Kadın Kooperatifleri Projesini hayata geçirdim. Ülkemizin 81 ilinin ilçe ve köylerini ziyaret etmek suretiyle, ekonomi, tarım, istihdam, siyaset alanlarında araştırmalar yapıp, zamanımın önemli bir kısmını seçim dönemlerinde partimizin seçim çalışmalarına katkı yaparak geçirdim. Mesleki faaliyetlerim ve partimizin çalışmalarına destek verme dışında, profesyonel dizi yazarlığı, çeşitli ulusal gazetelerde köşe yazarlığı yaptım. Ayrıca, “Şeker Kar” isimli ilk romanım basım aşamasındadır. Yan flüt çalmak, sanat, bilim, teknolojiyle ilgilenmek, seyahat etmek diğer uğraşılarım arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu