URLA'DA "ŞAFAK" YENİDEN DOĞACAK

Haberler

Kadın aday çağrısı yaptı

24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine sayılı günler kala heyecan dorukta.

Kadın aday çağrısı yaptı Vaatlerin adeta yağmur gibi yağdığı şu günlerde siyasi yaşamda kadının rolü yine tartışma konusu… Cinsiyet eşitsizliğinin insanlığın temel sorunlarından biri olduğuna vurgu yapan İzmirli iş kadını Şafak Sol, kadınların ekonomik ve sosyal açıdan güçlenmesinin önündeki en büyük engelin ön yargılar olduğunu dile getirdi.

Kadın aday çağrısı yaptı

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde kadınların daha etkili olması gerektiğini belirten Sol, “Hem iktidar hem de muhalefetin söylemi, 24 Haziran’daki seçimin bir ‘milat’ olacağı yönünde.

Madem bu seçimle ülkenin hücreleri yenilenecek, bunun kadın eli değmeden olması mümkün değil. Türkiye’nin çağdaşlaşma yolunda emin adımlarla ilerleyebilmesi için cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde kadının rolü güçlenmeli.” dedi.

Tüm siyasi partilere çağrıda bulunan Şafak Sol, “Kadın, hayatın her dalında var.

Buna rağmen son genel seçimde Meclise giren kadın milletvekili sayısı sadece 82. Kadın işveren oranının yüzde 8, her 100 girişimciden 9’unun da kadın olduğu ülkemizde partiler aday listelerini oluştururken nedense kadın adayları görmezden geliyor.

Kadınlar bu bilinçli görmezden gelmeye maruz kalmak yerine siyasetin ve hayatın üst kademelerinde varlık göstermeli” diye konuştu.

Şafak Sol kimdir?

Türkiye’de bir ilke imza atarak 1994 yılında kurduğu Epidermis Özel Sağlık Polikliniği ile hem erkek hem de kadınlara hizmet vermeye başladı. Çeyrek asır boyunca yazılı, görsel ve sosyal medyada estetik ve güzelliği her boyutuyla aktaran

Sol, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İzmir İl Kadın Girişimciler ve İcra Kurulu, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Sağlık Komitesi üyesi kimliğiyle de pek çok sosyal sorumluluk projesinde yer aldı. 2010 yılında sektörün dönüşüm sürecinde liderlik yaparak Türkiye’nin ilk güzellik polikliniklerinin açılmasını sağladı.

TOBB Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’nde girişimci kadınlara mentorluk yaptığı gibi yurt içi ve yurt dışından çok sayıda danışanına hizmet vermeye devam ediyor. İki çocuk annesi Şafak Sol, boş zamanlarında yan flüt çalıyor.

Şafak SOL

Şafak Sol kimdir? 1967 yılında ailemle birlikte Çeşme’ye yerleşerek edindiğim İzmirli kimliği ve bilinci, 17 yıllık aktif bir CHP üyesi olarak beni şehrimizin biricik ilçesi Urla için belediye başkan aday adayı olarak görev ve sorumluluk almaya yöneltmiştir. Otuz yıldan beri iş hayatımda edindiğim bilgi birikimi ve deneyimi artık Urla’mızda fark yaratmak ve değer katmak için kullanma zamanı geldiğini düşünüyorum. Aynı sürede Özel Sağlık Dermatoloji Polikliniği şirket sahibi olarak İzmir Ticaret Odası üyesi ve iki çocuk sahibiyim. Partimizde Esnaf Komisyon Başkanlığı, Mahalle Temsilciliği, Mahalleler arası Divan Başkanlığı, Kurultay üyeliği görevlerinde bulundum. Ege Kadın Kooperatifleri temsilciği görevinde Türkiye Kadın Kooperatifleri Projesini hayata geçirdim. Ülkemizin 81 ilinin ilçe ve köylerini ziyaret etmek suretiyle, ekonomi, tarım, istihdam, siyaset alanlarında araştırmalar yapıp, zamanımın önemli bir kısmını seçim dönemlerinde partimizin seçim çalışmalarına katkı yaparak geçirdim. Mesleki faaliyetlerim ve partimizin çalışmalarına destek verme dışında, profesyonel dizi yazarlığı, çeşitli ulusal gazetelerde köşe yazarlığı yaptım. Ayrıca, “Şeker Kar” isimli ilk romanım basım aşamasındadır. Yan flüt çalmak, sanat, bilim, teknolojiyle ilgilenmek, seyahat etmek diğer uğraşılarım arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu