Haberler

Kadın aday çağrısı yaptı

24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine sayılı günler kala heyecan dorukta.

Kadın aday çağrısı yaptı Vaatlerin adeta yağmur gibi yağdığı şu günlerde siyasi yaşamda kadının rolü yine tartışma konusu… Cinsiyet eşitsizliğinin insanlığın temel sorunlarından biri olduğuna vurgu yapan İzmirli iş kadını Şafak Sol, kadınların ekonomik ve sosyal açıdan güçlenmesinin önündeki en büyük engelin ön yargılar olduğunu dile getirdi.

Kadın aday çağrısı yaptı

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde kadınların daha etkili olması gerektiğini belirten Sol, “Hem iktidar hem de muhalefetin söylemi, 24 Haziran’daki seçimin bir ‘milat’ olacağı yönünde.

Madem bu seçimle ülkenin hücreleri yenilenecek, bunun kadın eli değmeden olması mümkün değil. Türkiye’nin çağdaşlaşma yolunda emin adımlarla ilerleyebilmesi için cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde kadının rolü güçlenmeli.” dedi.

Tüm siyasi partilere çağrıda bulunan Şafak Sol, “Kadın, hayatın her dalında var.

Buna rağmen son genel seçimde Meclise giren kadın milletvekili sayısı sadece 82. Kadın işveren oranının yüzde 8, her 100 girişimciden 9’unun da kadın olduğu ülkemizde partiler aday listelerini oluştururken nedense kadın adayları görmezden geliyor.

Kadınlar bu bilinçli görmezden gelmeye maruz kalmak yerine siyasetin ve hayatın üst kademelerinde varlık göstermeli” diye konuştu.

Şafak Sol kimdir?

Türkiye’de bir ilke imza atarak 1994 yılında kurduğu Epidermis Özel Sağlık Polikliniği ile hem erkek hem de kadınlara hizmet vermeye başladı. Çeyrek asır boyunca yazılı, görsel ve sosyal medyada estetik ve güzelliği her boyutuyla aktaran

Sol, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İzmir İl Kadın Girişimciler ve İcra Kurulu, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Sağlık Komitesi üyesi kimliğiyle de pek çok sosyal sorumluluk projesinde yer aldı. 2010 yılında sektörün dönüşüm sürecinde liderlik yaparak Türkiye’nin ilk güzellik polikliniklerinin açılmasını sağladı.

TOBB Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’nde girişimci kadınlara mentorluk yaptığı gibi yurt içi ve yurt dışından çok sayıda danışanına hizmet vermeye devam ediyor. İki çocuk annesi Şafak Sol, boş zamanlarında yan flüt çalıyor.

Şafak SOL

Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürdüğü Epidermis Özel Sağlık Hizmetleri Turizm ve Sanayi LTD.ŞTİ 1994 yılında kurdu. Türkiye’nin popüler kültüründe geleneksel algıyı yıkan cinsiyet eşitliğini destekleyen kurduğu güzellik merkezlerini 2009 – 2010 yılında polikliniğe dönüştürdü. Sol’ SHAFAK JEWELLERY isimli yeni bir marka yarattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu