URLA'DA "ŞAFAK" YENİDEN DOĞACAK

Köşe Yazıları

Gür Sesiniz Hiç Susmasın

Gür Sesiniz Hiç Susmasın İktidar savaşlarının, dezenformasyonun, manipülasyonların, algıyı yönetip bilgiyi kasıtlı olarak çarpıtan çağdaş büyücülerin çepeçevre kuşattığı günümüzde ne çok önem kazandı değil mi, tarafsız, eksiksiz, doğru haber?

Sosyal medyanın bilgi kaynağı olarak tercih edilmesi yüzde 75’lere ulaşmasına rağmen güvenilirliğinin yüzde 25’lerde sürünmesi bunun en somut örneği değil mi?

Ne tuhaf değil mi?

İhtiyaç duyuyoruz ama inanmıyoruz…

Mahallemizde yaşanan su kesintisinden Avustralya’yı Cehenneme çeviren yangına kadar doğru bilgiye ulaşmak en temel insan haklarından biri.

Gür Sesiniz Hiç Susmasın

İşte basın tam da bu noktada hayati öneme sahip bir görev üstleniyor.

Kar, yağmur, çamur, soğuk, sıcak demeden, darp edilen, hakarete maruz kalan, rehin alınan, öldürülen basın emekçileri gerçekten her türlü övgüyü ve takdiri hak ediyor.

Birkaç gün gecikmeli de olsa görevlerini özveriyle yerine getiren, başta dostlarım olmak üzere tüm fedakar gazetecilerin10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü gönülden kutluyorum.

Ancak başta otosansür ve işsizlik olmak üzere gazetecilerin yaşadığı sorunları yakından takip ediyorum.

Meslek ilkelerine bağlı kalarak, toplumsal hassasiyetleri göz ardı etmeden, kamu yararına çalışmalarını sürdüren haberciler ne yazık ki mali ve sosyal haklar konularında gerçekten çok büyük sorunlar yaşıyor.

15- 20 sene öncesine kadar ‘Ziraat fakültesi mezunlarının çoğu işsiz’ söyleminin yerini artık iletişim fakülteleri aldı.

Temennim, basın emekçilerimizin çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve döktükleri alın terinin karşılığını alabilmeleri…

Elbette ki maddiyat tek sorun değil…
Basın özgürlüğü yoksa ifade özgürlüğü de yoktur!

Türkiye, dünyada en çok tutuklu gazetecinin olduğu ülkelerin başında geliyor.

Yazılı ve görsel basına baktığımızda yüzde 85’lik bir kitle neredeyse tek kaynaktan çıkıyor.

Soruşturmalar, kovuşturmalar, tutuklu yargılanma tehditleri…

Ne yazık ki, demokrasinin olmazsa olmazı basın özgürlüğünden söz edemiyoruz.

Ben her şeye rağmen basın emekçilerinin sorunlarının çözülmesi, haklarının iyileştirilmesi, hak ettikleri şartlara ve çalışma ortamlarına kavuşturulmasıyla basınımızın daha da güçleneceğine inanıyorum.

Özgür basının gür sesi mutlaka yeniden var olacak.

O günler yakın…

Mesleğinin değerlerine ve onuruna sahip çıkan, ne şart altında olursa olsun ilkelerinden taviz vermeden emek veren, savaş alanlarında, bombaların altında görev yapan gazetecilerin tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarken vatan toprağına emanet ettiğimiz;

Uğur Mumcu’yu,

Çetin Emeç’i

Abdi İpekçi’yi ve tüm basın emekçilerimizi rahmetle anıyorum

Şafak SOL

Şafak Sol kimdir? 1967 yılında ailemle birlikte Çeşme’ye yerleşerek edindiğim İzmirli kimliği ve bilinci, 17 yıllık aktif bir CHP üyesi olarak beni şehrimizin biricik ilçesi Urla için belediye başkan aday adayı olarak görev ve sorumluluk almaya yöneltmiştir. Otuz yıldan beri iş hayatımda edindiğim bilgi birikimi ve deneyimi artık Urla’mızda fark yaratmak ve değer katmak için kullanma zamanı geldiğini düşünüyorum. Aynı sürede Özel Sağlık Dermatoloji Polikliniği şirket sahibi olarak İzmir Ticaret Odası üyesi ve iki çocuk sahibiyim. Partimizde Esnaf Komisyon Başkanlığı, Mahalle Temsilciliği, Mahalleler arası Divan Başkanlığı, Kurultay üyeliği görevlerinde bulundum. Ege Kadın Kooperatifleri temsilciği görevinde Türkiye Kadın Kooperatifleri Projesini hayata geçirdim. Ülkemizin 81 ilinin ilçe ve köylerini ziyaret etmek suretiyle, ekonomi, tarım, istihdam, siyaset alanlarında araştırmalar yapıp, zamanımın önemli bir kısmını seçim dönemlerinde partimizin seçim çalışmalarına katkı yaparak geçirdim. Mesleki faaliyetlerim ve partimizin çalışmalarına destek verme dışında, profesyonel dizi yazarlığı, çeşitli ulusal gazetelerde köşe yazarlığı yaptım. Ayrıca, “Şeker Kar” isimli ilk romanım basım aşamasındadır. Yan flüt çalmak, sanat, bilim, teknolojiyle ilgilenmek, seyahat etmek diğer uğraşılarım arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu