Köşe Yazıları

Alkışlarla karşılıyorum

Alkışlarla karşılıyorum

Efendiiiim…

Bir yılı daha geride bıraktık. 

Mevlana ‘Ney’ bahsinde şöyle der; “Dünya, insanın gurbetidir”

Öyledir de…

Yıllar, baş döndürücü bir hızla akıyor. Gurbetten dönüş vakti yaklaşıyor. Önemli olan bu kaybolan yılların hakkını vermek. Önemli olan inandığınız gibi yaşamak.

Ben kendi adıma “İnandığım gibi yaşadım” diyebilirim. İşte bu yüzden 2019’u şükürlerle uğurlarken 2020’yi alkışlarla karşılıyorum.

Büyüme, enflasyon, işsizlik, kur, faiz derken zor bir yılı geride bıraktık. Ekonomik anlamda gerçekten zor bir yıldı. Sadece ekonomi mi?

Alkışlarla karşılıyorum

Eğitim, dış politika, özgürlükler… 

Bir işveren olarak her fırsatta söylüyorum; özellikle hukuk, eğitim ve özgürlük alanlarında yapılacak yapısal reformlar ekonomi üzerinde olumlu etki yaratacaktır. Yapısal reform olmadan ne ekonomi düzelir ne de eğitim. Bu yıl atılmasını beklediğimiz reform adımlarıyla üretim odaklı yatırımların istihdama katkı sağlamasını bekliyoruz.

Ülkenin yaşadığı krizler ekonomiye olumsuz yönde yansıyor. Üstüne üstlük dış politikada son günlerde yaşanan negatif gelişmeler hem iş dünyası hem de halkımızı tedirgin ediyor. Vatandaşımız sınırlarımızda yaşanacak olası bir savaşın endişesini taşıyor.

Zaten kırılgan olan ekonominin düzelmesi için olumlu adımlar atılmalı. Bunun da en gerçekçi formülü; tüketim yerine teknoloji ve dijital dönüşüme, yüksek katma değerli mal ve hizmet ihracatına dayalı, marka değeri olan bir ekonomik modeldir.

Bunun yanında Atatürk ilkelerine bağlı eğitim anlayışı ile insan haklarına duyarlı, çevre bilincine sahip, çağdaş, dünya vatandaşı, aydınlık nesiller yetiştirmeliyiz. 

Ben yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen 2020’nin ülkemiz ve tüm dünyada barış içinde, sağlıklı, mutlu, huzurlu bir yıl olmasını diliyorum.

Keyifli ve sağlıklı geçsin…

Şikayet etmeyin, söylenmeyin. Sorunlarınızı çözmek için ertelemeyin.

Sevmekten korkmayın. Sevginizi ve neşenizi paylaşarak çevrenizdekileri önemsediğinizi gösterin. En temel sorunların bile sevgiyle çözülebileceğini unutmayın.

Hayata bir defa geliyorsunuz, onu başkalarına adamayın. Keyif aldığınız işlere zaman ayırın. Alkışlarla karşılıyorum

Çocuklarınıza fırsat verin. Bırakınız denesinler. Onların hayatı… Yaşamlarının sizin onlara sunduğunuzdan farklı olabileceği gerçeğini göz ardı etmeyin. 

Tuza, şekere, tatlıya dikkat edin. Bol su için. Güneş ışığını ihmal etmeyin. Fırsat buldukça egzersiz yapın. 

Ha’di kötü alışkanlıklarınızdan birini bu yıl bırakın. Mesela sigara… Kötü alışkanlıklarınızın zihninizi, bedeninizi ve cebinizi ele geçirmesine izin vermeyin.  

Hedeflerinizi ertelemeyin. Amacınıza ulaşmak için kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapın. 

Alkışlarla karşılıyorum Niyetin gücüne inanın. İsteyin…

“Şimdi bana kaybolan yıllarımı geri verseler” demediğiniz yıllarınız olun. 

Mutlu yıllar…

Şafak SOL

İzmir Karşıyaka’dan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kurultay delegesi ve iş insanı Şafak Sol, 24 Ağustos 1965’te Ağrı’da doğdu. Halen Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürdüğü Epidermis Özel Sağlık Hizmetleri Limited Şirketi’ni 1994 yılında hayata geçirdi. Türkiye’de geleneksel algıları yıkarak sektörde kadın erkek ayrımını ortadan kaldırdı; cinsiyetçilikten bağımsız olarak ilk güzellik merkezini kurdu. Biyografim

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu