URLA'DA "ŞAFAK" YENİDEN DOĞACAK

Haberler

Şafak Sol Türkiye’de Bir Çok İlke İmza Attı

İş hayatıma İzmir'de korunaklı bir yaşam alanında başladım.

İş hayatına İzmir’de devam eden İş İnsanı katıldığı Canlı yayın programlarında sloganı Gülümseyin! Şafak Hanım’ı yakın tanıyanlar güzel gülümsemesini bilirler.
Türkiye’nin popüler kültüründe geleneksel algıyı yıktı. Cinsiyet eşitliğini destekleyen ilk güzellik merkezlerini kurdu. 2009 yılında bu merkezlerin polikliniğe dönüştürülmesini sağladı. Kadınların eşi, nişanlısı, damadı, erkek kardeşi, iş arkadaşına olur, tabii gelebilir denilen bir yeniliği başlattı. Genelleme yapmıyorum “erkek varsa gelmem’, “geldiğimde kimse olmasın’ talebinde bulunan eğitim seviyesi yüksek insanlar. Bir kültürün algısını güncellemek kolay olmadı. Şafak Sol’ On sekiz aylıkken ailesi İzmir Çeşme’ye yerleşti. Gültepe Toros İlkokulu’nda başladığı eğitimine Gültepe Orta Okulu , İzmir 50 Yıl Anadolu Lisesi’nde devam etti.
Dünya güzeli oyuncu kızı Selin’ için İstanbul’a sık giden Sol” yazar olarak köşe yazılarına aralıksız devam ediyor.

Buyurun sohbetimize..

Soru: Başarı dolu birini görüyorum. Çocukken ne olmak istediniz ?

Cevap; Her gün 3,4 gazetenin alındığı bir ev düşünün. Babamı gazete okurken izlerdim. Okumayı öğrendikten sonra ne olacaksın” dediklerinde, gazetedeki  “iş kadını” kelimesini gösterirdim. Kadın ve iş kadını arasında bağlantıyı kurmaya çalışırdım. Meslekleri ve insanları gözlemleyip, ip ucu aradım.
Türkiye’de kurumsallaşması geç kalan bir sektörde ciddi bir girişimde bulunan ilk kişiyim. İhtiyaç olan bir sektör için oluşum çabası gerekiyordu. Lisede diye sorsaydınız “Beden eğitimi öğretmeni”.
Emekçi herkes rol model benim için.

Soru: Hikayeniz annenizin dileğini yerine getirmiş olabilir mi?

Cevap: Bunu Epidermis’i ilk açtığım aylarda fark ettiğimde tüylerim diken diken olmuştu. Şu an sizin de böyle hissetmeniz beni duygulandırdı. Bizi seven ve sevdiklerimiz üzerinden yaşamlarımızın ve yaşamların biçimlendiği inancım yüksek. Bu anı yaşamış olmayı olumlama olarak görüyorum. Sağlık Hizmetleri Kuruluşumuz 28. yılını doldurmak üzere. Hemşire, estetisyen, doktor ve diğer çalışanları ile tapluma hizmet sağlıyor.

Soru: Kendinizden bahseder misiniz ?

Cevap: Eğitim yerini geliştirmeye bırakıyor. Meslek olarak seçmediğim, saygı duyduğum sahiplendiğim ‘Altın bileziğim çok. Metal bakır, pirinç, gümüş tasarım, dikiş, moda, yapma çiçek eğitimleri aldım. Paltodan, mantoya, gelinlikten, gece kıyafetine kadar kalıp çıkarıp dikebilirim. Bakır ve pirinçten Atatürk portresi yaptım. Girişimcilik üzerine menti yetiştiriyorum. Girişimci programları ile  Menti yetiştiriyorum. Mentorluk yapıyorum. Teyzelerim anneme duydukları sevgi ve korumacı yaklaşımları ile hep birlikte  “hayatımın mimarı” oldular Öğrenmeye açık ve sorumluluk alabilme ruhumu keşfetmeleri yönlendirmelerinde etkili olmuş olabilir. Bu beş yetenekli güzel kadın, annem ve teyzelerim ortaya böyle bir kadın çıkardılar.

Soru: Pişmanlığınız var mı? Gençlere tavsiyeniz nelerdir?

Cevap: Şaşkınlıklarım çok. “Her şey ruhunla güzel. Pişmanlık yok. An itibarı ile sahip olduğu kapasiteyi kullanır insan. Para için çalışma duygusunu bilmiyorum. Gençlere önerim: Üşenmesinler, şikayet etmesinler. Geleceğin ilk 100 mesleğini mutlaka incelesinler. Kadınlar kolayı seçmeden kendilerini geliştirip iş yaşamında olmalı.

Soru: İş hayatına nasıl başladınız?

Cevap: İş hayatına korunaklı bir yaşam alanında başladım. İnsanlar ve ticaret hakkında tecrübem yoktu. Evimizin üç etrafında semt pazarları vardı. Buralarda satış yaparsam sorun yaşamam diye düşündüm. Pazar ve tarihi kemer altında esnafa toptan ihraç fazlalıkları verdim. Tekstil  Turizm Sanayii LTD ŞİRKETİ kurdum. Özel SağlıkTurizm Hiz. ekledim. Altı yıl önce SHAFAK markası ile E-Ticaret sektörüne girdim. Turizm ve Sağlık alanlarında oğlum Okan’da bayrak.

Soru: 30 dakikalık boş vaktiniz var. Bu vakti nasıl değerlendirirsiniz?

Cevap: Evimde oturup denizi seyrediyorum. Köpeğimiz Shelby ile oynuyorum, arkadaşlarıma vakit ayırıyorum.

Soru:  Gün kaçta başlıyor? İş hayatında dik duruşun önemi nedir ?

Cevap: Sabah 5:30 da uyanırım. Yoğun iş tempomda çok uykusuz günler geçirdim. Sektörün dönüşümü için önemli adımlar atmak gerekiyordu. İş hayatında dik duruşun önemi “Bugün dünyada ve ülkemizde güzellik-bakım ve sağlık sektörünün bulun- duğu noktaya baktığımda huzur hissediyorum. Kolay olmadı. Bazen arar kardeşim “ uyu bu gece” diye espri yapar.
Soru: Tüm bunları genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz ?
Yokluk, yoksulluk, felaket ve öngörememek. Örneğin “Güzellik Merkezleri’nin faaliyet süresi, 1 Ocak 2010 tarihinde sona erecek idi. Temel sorunlarda inişler , çıkışlar , gerilimlerimiz , çelişkilerimiz atıyor.

Soru: 2009 yılının son çeyreğine kadar yapılan girişimler başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Kritik bir noktada direnip müdahale ettiniz..

Cevap: Toplantıların ardından bin kişi döndü. Son 20-30 kişi de yola çıkmıştı. Kar altında otelin önünde yalnızdım. Herkes gitmişti. Avukatımıza kalacağımı söyledim.
Soru: İzmir’e dönseydiniz, faaliyet süresi sona erecekti. Ne değişirdi ?
Cevap: Yokluk, yoksulluk, felaket ve öngörememek.“Güzellik Merkezleri’nin faaliyet süresi, 1 Ocak 2010 tarihinde sona erecek idi. Yaşananlarda inişler, çıkışlar, gerilimlerimiz , çelişkilerimiz yatıyordu. Belli bir tekel içinde istemeden de olsa sağlıksız çalıştaylarla vatandaşın istihdam, teknoloji, yatırım, bilim, hizmetlerinde yerel ve ulusal ekonomik kalkınmada umutlarında yıkıcı tehlike barındıran tutumların sonucuydu.

Soru: Adı yüzyıl yaşatılır “İzmirli kadın” diye bahsettiklerinde neler hissettiniz ?

Cevap: Çok şey. Yaşamlara olumlu dokunabilme hissi derin. Bugün arkama baktığımda ülkem ve insanlar için  gerçek değer yaratmış olmanın huzuru var. Dünyadan böyle gidebilmek iyi bir şey. Yeni bir can simidi ile derin sulardaydık. Çünkü o ana kadar, ne iktidarın ne diğer insanların gerçeklere ve sahada sorunlara hakim değildi. Güzellik serüveni bu açılımla beraberinde yeni sorunlarla karşılaşmakta gecikmedi. Birileri hata yapmaya devam etse de, hep takip ettiğim için bugün durumlar sağlıklı.
Sağlık güzellik, estetik ve sağlık turizmi açısından değişim, gelişim ile teknoloji ve dijitalleşmeyi de birkaç ana başlıkta incelemek gerekiyordu. Endüstri, sanayi, tarım, moda, turizm, iletişim, basın ve medya gibi hayatımızın birçok alanında hızlı gelişen teknolojiye paralel olarak, dijitalleşen dünyada her geçen gün tanı, tedavi, koruyucu sağlık gibi süreçlerde büyük adımlar atılıyor. Çünkü bu saydığım başlıklar big data veri yönetimiyle entegre ve bire bir özel imkânlar sağlıyor. Sağlık turizmi açısından önemi tartışılmaz. En önemlisi insanların diledikleri yerden özgürce hizmet alabilme şansı arttı. Önemli etkide üniversite ve özel eğitim kurumu var. Sağlık turizmi günümüzde çok iyi konumlandı. Sonunda uyumlandı.

Soru: Peki bu sektörle ilişkilerinizi nasıl etkiledi mi?

Cevap: İlişki varsa etkilenir, yoksa etkilenmez. Varlığınız da etkilenmez. Tatlı, acı anlar elbet olacaktır. İzmir Ticaret Odasında ulusal düzeyde 500 kişilik katılımının olduğu toplantıda yaptığım bir konuşmada bir doktor hanımla gerilimli anlar yaşanmıştı. Ben konuşurken mikrofonu alıp “bazıları para için bu sektörde” Ben “pardon! siz ne için yapıyorsunuz” dedim. Dondu herkes. Sağlık fuarında bulunduğum standa gedi, haksızlık ettiğini söyledi, özür diledi. İzmir’den doktor arkadaşım şunu söyledi. “Değerli Şafak Hanım binlerce hekimin, dört, beş avukatın yapamadığını yaptınız” Herkesin size onlarca kez teşekkür etmesi gerekir.” Güzel anılar. Amacım: Sağlık Sektöründe yatırım yapılmasının anlaşılmasıydı.

Soru: Kritik anlarda neler yaşadınız?

Cevap: O dönemde Sağlık Bakanı Recep Akdağ görevdeydi. Bu bir ekip çalışmasıydı ancak bir avukat ordusu ile yapılan girişimler başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Soru: Annenize çok düşkün olduğunuzu anladım.

Cevap: Babam da annem de işlerinde disiplinli, çalışkan, yardımsever, lokmalarını paylaşan müthiş insanlardı. İyi ki benim annem ve babam onlardı. Annem ve babamın kızı olarak onlarla tanışmak, yaşamak çok güzeldi.
İnsan her yerde insandır. Aile her yerde yine aynı ailedir. Önemli olan doğduğunuz ve sizi yetiştiren aile içindeki temel değerlerdir. Bir insanın sürdürülebilir varlığı atalarına ve yetiştiği aileye verdiği önem ile gelişir. Çevre faktörü önemli ancak aile ile olan bağların olumlamalar üzerinden etkisi her zaman koruyup kollayandır. En etkili motivasyon ailedir.

Soru : Bir sektörün son derece kritik oluşum, gelişim ve değişim süreçlerinin maddi manevi yönettiniz. Bu durumum sizde karşılığı nedir ?

Cevap: Bugün dünyada ve ülkemizde güzellik – bakım ve sağlık sektörünün bulunduğu noktaya baktığımda huzur hissediyorum. Kolay olmadı. Bu süreçlerde birçok zorluğa maddi manevi direndim. Yeri geldi arabamı sattım, yeri geldi evimi sattım. Para harcadım. Çünkü Epidermis’i kurduktan 6 ay sonra kapatmayı düşünmüştüm. İzlenimlerimde sorunlar için çözüm olacak yeterli yatırım, eğitim yoktu. Hiç unutmam bu düşüncelerle bir banka ziyaretim dönüşü Karşıyaka / Bostanlı parkında bir bankta oturdum. Kendime geldiğimde bir saate yakın ağlamıştım. O parkta, o bankta ne oldu bilmiyorum, ayağa kalkıp ellerimle gözyaşlarımı sildim. Kendi kendime söz verdim. “Ben herkesin yaptığını gibi değil, yapmadığını yapacağım” dedim. İş yerine döndüğümde ağladığım fark edilmişti. O günden sonra arkaya bakmadan devam ettim. Şimdi anlıyorum çılgın, macera dolu ve müthiş yorucu bir karar aldığımı.
Seçimleriniz imzanız oluyor. Eğer çöpçü olsaydım o sokağı da çok temiz yapardım. Bu kendin olmaktır. Değerlerinizin toplamı.

Soru: İnsanların çaresizliği dediniz, neydi bunlar?

Cevap: Trafik kazası geçiren, ameliyat izleri, yara izleri, doğum lekeleri, cilt lekeleri, kılcal damar kanamaları, sedef hastalığı ve benzer sorunlarda kullanılan teknoloji ve ürün yelpazesi yetersiz kalıyordu. En önemlisi ülkede yeterli ihtiyacı karşılayacak yatırımlar yoktu. Örnek: Yurt dışından Türkiye’ye girmek isteyen firmalar ürün tanıtımı için ilk önce bizi aradılar. 2003 yılında Sağlık Fuarının İzmir’de organize edilmesine katkılarım oldu. Gazi Üniversitesinin Uluslararası Kongresine TRT 1  ile İzmir’de ev sahipliği yaptık. Yerel ve ulusal ekonomiyi istihdamı , yatırımı destekleyen çalışmalardı.

Soru: Peki işe nereden başladınız ? Şafak Hanım tüm içtenliği ile gülerek yanıt verdi sorumuza.

Cevap: O parkta gözyaşlarımı sildiğimde başlamıştım.
Cumhuriyetin çocuklarını sokakta bulmadık. Mesajlarım kişinin kendisine ve yaşama güvenini destekledi. Sektörde hizmet vermek isteyenlere yatırımın önemini hatırlattı. Eğitim olanakları sağlandı. İnsanlar kendi ile hesaplaşmalarını bitirmediği sürece çevresine zarar verir.

Soru: Şafak Sol mutluluk olmak için ne yapıyor?

Cevap: Yan flüt çalar, müzik dinlerim.

Soru: Türkiye’de sağlık sektörünün geleceği hakkında eklemek istedikleriniz nelerdir?

Cevap: 30 yıllık Sağlık, Estetik, Sağlık Turizm konu profesyoneli olarak; ‘’Gerçek kafa uzatmakla anlaşılmaz. Diyorum. 1990’ dan bu yana Sağlık turizmi etkilendi.“Gelişim heyecanlı ancak gerçekleri göz önünden ayırmak üç beş kişinin işine yarıyor. Kitlelere % 1  bir kesimin sahiplenme isteği, beraberinde karmaşayı, bilim ve teknolojiden geri kalmayı getirir.  Bu tür düşünceler toplumu için yatırım, teknoloji, eğitim ve istihdamını desteklemez.

Cevap: Dünya Sağlık Örgütü; “Sağlığı insanların ruhsal, sosyal ve bedensel iyi olma hali.” Diye tanımlıyor. Hastanelerin havalandırma sistemlerinin temizliği yoğun bakım ve hasta odaları için önemli. Sağlıkta yaşanan dönüşümlerin bilim kurgu gibi görülmez.

Başarılı İş İnsanı Sol’ Keyifle geçen röportajımızda sorularımıza ilham veren öğretici yanıtlar verdi.

Şafak SOL

Şafak Sol kimdir? 1967 yılında ailemle birlikte Çeşme’ye yerleşerek edindiğim İzmirli kimliği ve bilinci, 17 yıllık aktif bir CHP üyesi olarak beni şehrimizin biricik ilçesi Urla için belediye başkan aday adayı olarak görev ve sorumluluk almaya yöneltmiştir. Otuz yıldan beri iş hayatımda edindiğim bilgi birikimi ve deneyimi artık Urla’mızda fark yaratmak ve değer katmak için kullanma zamanı geldiğini düşünüyorum. Aynı sürede Özel Sağlık Dermatoloji Polikliniği şirket sahibi olarak İzmir Ticaret Odası üyesi ve iki çocuk sahibiyim. Partimizde Esnaf Komisyon Başkanlığı, Mahalle Temsilciliği, Mahalleler arası Divan Başkanlığı, Kurultay üyeliği görevlerinde bulundum. Ege Kadın Kooperatifleri temsilciği görevinde Türkiye Kadın Kooperatifleri Projesini hayata geçirdim. Ülkemizin 81 ilinin ilçe ve köylerini ziyaret etmek suretiyle, ekonomi, tarım, istihdam, siyaset alanlarında araştırmalar yapıp, zamanımın önemli bir kısmını seçim dönemlerinde partimizin seçim çalışmalarına katkı yaparak geçirdim. Mesleki faaliyetlerim ve partimizin çalışmalarına destek verme dışında, profesyonel dizi yazarlığı, çeşitli ulusal gazetelerde köşe yazarlığı yaptım. Ayrıca, “Şeker Kar” isimli ilk romanım basım aşamasındadır. Yan flüt çalmak, sanat, bilim, teknolojiyle ilgilenmek, seyahat etmek diğer uğraşılarım arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu