Şafak SOL

Yaşı:  (24.08.1965)
Boyu: 1.57 m
Kilosu: 53 kg
Burcu: Başak
Doğum Yeri: Ağrı

 

Şafak Sol – Doğum Yeri – Yaşı

Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürdüğü ‘Özel Sağlık Hizmetleri Turizm ve Sanayi Limited Şirketi’ni 1994 yılında kurdu. Türkiye’nin popüler kültüründe geleneksel algıyı yıkan iş insanı Şafak Sol’ Cinsiyet eşitliğini destekleyen kurduğu güzellik merkezlerini 2009 – 2010 yılında polikliniğe dönüştürdü.Yazılı Basında Köşe Yazarı görevlerini sürdüren İş kadını  Şafak Sol’ Yedi yıl önce SHAFAK markası ile E- Ticaret sektörüne yatırım yaptı.

İş Hayatı

Şafak Sol, Avrupa (İsviçre, Almanya) ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sektör temsilcilerine Türkiye’de tanıtım ve yatırım yapabilmeleri için cilt bakımı, mezoterapi, klinik dermokozmetik ürünleri ile cilt toparlama ve estetik medikal cihazları konusunda yol gösterdi. Profesyonel zayıflama cihazı ve çok fonksiyonlu cilt bakım ünitesini Türkiye’ye ilk getiren isim oldu. Uluslararası yatırımcılarla ilişki kurarak dermokozmetik ürün ve cihazların Türk pazarında yer edinmesine öncülük etti. 2003 yılında kendi sağlık kurumunda kullandığı kozmetik cilt tedavi ürünlerinin üniversite hastanelerinde tedavi gören hastalara önerilmesini sağladı.

Uluslararası Anti Aging

2009 yılında Gazi Üniversitesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çimen Karasu’nun düzenlediği, ‘Uluslararası Anti Aging ve Estetik Tıp Kongresi’ne ev sahipliği yaptı. 2010 yılında Türkiye’ de sayısı 400 civarında bulunan güzellik merkezlerinin ‘poliklinik’ adı altında ruhsatlandırılmasını sağladı. Aynı yıl Garanti Bankası desteğiyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği, Sosyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Ecevit yürütücülüğünde ‘Türkiye kadın girişimci profilini belirleme, yeni girişimcilere politika önerileri sunma’ konularında gerçekleştirdiği ortak projede kadının varlığının önemini vurguladı. İzmir Dokuz Eylül Rektörlüğünde sergilediği anti aging konulu görsellerle geniş kitlelere ulaştı.

Kariyer Hayatı

Şafak Sol, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Sağlık Komitesi, Sektörler Arası İlişkiler Komitesi, Kadın Girişimciler Kurulu’nda görevlerinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en başarılı iş kadınları arasında gösterilen Şafak Sol, yazılı ve görsel medyada katıldığı programlarda Estetik ve Sağlık Sektörünün ekonomik detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Sol’ otoriteler tarafından estetik ve güzellik sektörünün kurucusu olarak gösteriliyor. 2009 yılında başladığı Ulusal ve Uluslar arası Sağlık Turizminin gelişimi ve iyileştirilmesi için bulunduğu girişimler ülkede etki yarattı. İzmir Ticaret Odası Sağlık Komite üyesi olarak, İzmir’in Sağlık Turizm kenti yolunda ilerlemesinin hızlandırılması için 2018 yılında bir proje daha hazırladı. Sağlık Turizminde sahada olması beklenilen yansımalarda yoğun mesai harcayan ve 30 yıllık sağlık sektörü tecrübesi bulunan  Sol ”İş hayatı gereği tek bir yerde durmuyor, bir çok yerde bulunuyor..

Şafak Sol ‘Ulusal ve uluslararası üniversitelerde, hastanelerde, meslek eğitim okullarında, girişimcilik, sağlık turizmi, estetik, güzellik, cilt bakımı, medikal cilt bakımı ve deri bilimi, lazer, mezoterapi, iş geliştirme konularında eğitim ve teknik destek vermeye devam ediyor. Ayrıca özel hastanelerde estetik ve güzellik birimleri kurmanın yanı sıra sektöre girmek isteyen yatırımcılara ve mesleği öğrenmek isteyen hekimlere danışmanlık verip bilgi ve tecrübelerini aktarıyor. Çocukluk yıllarına ait ‘karanlık fobisi ile yaşamaya alıştığı hayatına, yan flüt çalarak ve dans ederek renk katan Sol ‘Fizyoterapist, iş adamı bir erkek  ve Sanatçı bir kız evlat sahibi.

Oldukça zengin yerli ve yabancı müzik arşivi bulunan Şafak Sol, un vazgeçemediği tutkusu spor araç kullanmak.

Siyaset Hayatı

Sol, 8 Şubat 2006 Tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi’ne katıldı.  İzmir Karşıyaka Cumhuriyet Halk Partisi MYK üyesi Aysel Aksoy’un, CHP İlçe Sağlık Komitesi’nde çalışma teklifini kabul ettikten sonra Karşıyaka Cumhuriyet Halk Partisi Esnaf Komisyonu Başkanlığı, Karşıyaka Yalı Mahallesi Temsilciliği, Karşıyaka Mahalleler arası Divan Başkanlığı, Mahalle, Kurultay Delegeliği, CHP Kadın Kooperatifleri İzmir Temsilciliği görevlerinde yer aldı.

CHP Karşıyaka Esnaf Komisyon Başkanlığı döneminde, esnaflardan gelen yoğun talepler üzerinde, Karşıyaka Semt Pazarlarının onarılmasını sağladı. Siyaset ve iş yaşamında her bireyin, herkesten biraz daha fazla sorumluluk duygusuna hizmet etmesi gerektiğini düşünen İş Kadını ‘Başarı öyküsünde birçok ilke imza attı.

Şafak Sol’ CHP çatısı altında Karşıyaka Belediyesi, ilçe örgütü ve mahalle temsilcileri ile iş birliği içinde yardım çalışmalarına katılıp, vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesinde aralıksız destek veriyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’ İlaçlama Birimi ekipleri aracılığı ile üye ve semt sakinlerinden gelen talepler doğrultusunda tıkanıklıktan ve durgun su birikiminden kaynaklı sivrisinek ve larvaların üreme alanı haline gelen menfezlerde erken ve periyodik olarak temizlenmesine ‘Belediyeler ile irtibatta bulunup, mahalle ve köylerde yol tamir ve asfalt onarım çalışmalarına, cevap verip destekte bulunuyor.

Program Yaptığı Tv Kanalları

TRT 1,ATV, TGRT, TV 8, SHOW TV, EGE TV, FOX TV