URLA'DA "ŞAFAK" YENİDEN DOĞACAK

Köşe Yazıları

Doğru İnsanlar

Bir şirket kurmak ve geliştirmek ancak mükemmel düşünmekle mümkün olur. İşletmenin küçük veya büyük olması hiç önemli değildir. Önemli olan şirketin konsepti ile ilgili tüm ayrıntıların tek tek detaylandırılması ve nereye doğru yol alınacağının bilinmesidir. Şirketin belirli belirsiz zamanlarda uygulayacağı yön ve strateji değişim süreçlerine ayak uydurulması ancak işin en başında doğru insanlara sahip olmakla mümkündür. Doğru insanı işe aldıktan sonra kişinin kurum içinde nereye yöneleneceğine karar vermek daha uygun olur.
İş hayatımızda birlikte olduğumuz insanlar doğru insanlar mı? Bu sorunun cevabını verebilmek için sonuna kadar dürüst düşünmek gerekiyor. Bu ve benzeri sorular bazen hayatımızın odak noktası haline gelir. Her şeyin yerli yerine oturabilmesi için titizlikle saatlerce bazen yıllarca düşünürüz. Sonra doğru insan olmadığını anladığımızda onları ayıklamaya ve yönümüzü yeniden belirlemeye çalışırız. Keşke daha yolun başında doğru insanlara sahip olup olmadığımızı önceden bilmeyi öğrensek ve öyle harekete geçsek, ne iyi olur.
Bu tür yaklaşımın bize ne faydası olacak? Çünkü doğru insanı yönlendirmek zorunda kalmıyorsunuz. Çünkü bu insanlar mükemmele ulaşma arzusunu tanıyor ve bu amaçla harekete geçiyorlar. Para onlar için şirketin hedeflerinden önce gelmez.
Ancak mükemmel şirketler titiz davranırlar, hak yemezler ve acımasız davranmayı bilmeyen bir kültüre sahiptir. Çünkü herkes uyulması gereken standartları bilir ve ona uygun davranır. Sürdürülmesi gerekli olan kuralları bilirler ve uyulmadığı zaman işlerini kaybedeceklerini bilirler.
Kıymet bilmemek, acımasız olmak ancak iyiden ilerlemeyi başaramayan şirketlere özgüdür. Acımasız şirketler yapılanma süreçlerinde veya başka bir nedenle onlarca insanı işten çıkarabiliyor ya da bölümleri kaldırabiliyor. Sürekli bir korku ortamında şirket yavaşlar ve sağlıklı ilerleyemez.
Mükemmel şirketler herkesin elinden gelenin en iyisini yapması için mükemmel bir takım ruhu ile çalışır. Bunun nedeni doğru insanların işe alınmasıdır. Mükemmel şirketler ‘‘mükemmel düşünen insanlar olmadan, mükemmel vizyonun hiçbir önemi olmadığını’’ bilirler.
Konuştuğu kimseden gerçeği duymak ister. Sorgulama ve yalakalık etmekten uzak, açık sözlülük içeren bir kültüre sahiptirler. Rüyalar yerine gerçeğe bakar ve gerçeği savunurlar.
Yani ‘sonuna kadar dürüstlük’.
TOBB İzmir Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyesi

Şafak SOL

Şafak Sol kimdir? 1967 yılında ailemle birlikte Çeşme’ye yerleşerek edindiğim İzmirli kimliği ve bilinci, 17 yıllık aktif bir CHP üyesi olarak beni şehrimizin biricik ilçesi Urla için belediye başkan aday adayı olarak görev ve sorumluluk almaya yöneltmiştir. Otuz yıldan beri iş hayatımda edindiğim bilgi birikimi ve deneyimi artık Urla’mızda fark yaratmak ve değer katmak için kullanma zamanı geldiğini düşünüyorum. Aynı sürede Özel Sağlık Dermatoloji Polikliniği şirket sahibi olarak İzmir Ticaret Odası üyesi ve iki çocuk sahibiyim. Partimizde Esnaf Komisyon Başkanlığı, Mahalle Temsilciliği, Mahalleler arası Divan Başkanlığı, Kurultay üyeliği görevlerinde bulundum. Ege Kadın Kooperatifleri temsilciği görevinde Türkiye Kadın Kooperatifleri Projesini hayata geçirdim. Ülkemizin 81 ilinin ilçe ve köylerini ziyaret etmek suretiyle, ekonomi, tarım, istihdam, siyaset alanlarında araştırmalar yapıp, zamanımın önemli bir kısmını seçim dönemlerinde partimizin seçim çalışmalarına katkı yaparak geçirdim. Mesleki faaliyetlerim ve partimizin çalışmalarına destek verme dışında, profesyonel dizi yazarlığı, çeşitli ulusal gazetelerde köşe yazarlığı yaptım. Ayrıca, “Şeker Kar” isimli ilk romanım basım aşamasındadır. Yan flüt çalmak, sanat, bilim, teknolojiyle ilgilenmek, seyahat etmek diğer uğraşılarım arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu