URLA'DA "ŞAFAK" YENİDEN DOĞACAK

HaberlerİşKöşe Yazıları

CHP’li Şafak Sol, Kılıçdaroğlu’na, projesini anlattı

CHP'li Şafak Sol Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye Kadın Kooperatifleri

CHP’li Şafak Sol’ Cumhuriyet Halk Partisinde 2016 yılından beri çalışmalarına devam etmektedir. İş kadını Sol, en son Cumhuriyet Halk Partisi ’Türkiye Kadın Kooperatifleri projesini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sundu ve kendisinden onay aldı. .

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Karşıyaka Esnaf Komisyon Başkanlığı yaptı. Sağlık komisyonunda görev aldı. Onlarca kadının ücretsiz sağlık hizmeti almasını, Şemikler pazar yeri ve Karşıyaka katlı pazar yerinin yenilenmesini sağladı. Yalı mahallesi temslciliği yaptı. Başarılı iş insanı Şafak Sol, Merkezi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkez olarak kabul gören  ‘Türkiye Kadın Kooperatifleri’ projesini dört ayda ekibi ile birlikte tamamladı. CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu’ ile görüştü ve projenin sahada uygulanmasını sağladı.

İş insanı CHP’li Şafak Sol, partisinin Ankara’daki TBMM CHP Grup toplantısından sonra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile buluştu. Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden Sol, burada CHP liderine ‘Türkiye Kadın Kooperatifleri’ projesini anlattı. CHP’li Sol, kadın kooperatiflerinin ve kadınların ekonomik ve sosyal yaşama katılımını sağlamak için Türkiye Kadın Kooperatiflerinin hayata geçirildiğini söyledi.

“Köy Enstitülerinden ilham aldım”

CHP lideri Kılıçdaroğlu tarafından beğeniyle karşılanan proje hakkında bilgi veren CHP’li Şafak Sol, “Projeyi hazırlarken ilk önce savaştan yeni çıkmış, yorgun ve nitelikli iş gücü olmayan Türkiye Cumhuriyetini medeniyetlerin üstüne taşımak, Anadolu’da bin yıldan uzun süren feodal, ataerkil yapıda görünmez kast sistemini kırıp, toplumun üretime katılmasını isteyen Atatürk’ten ve ülkenin gençlerini bir kıvılcım gibi görüp yetiştiren Köy Enstitülerinden ilham aldım” dedi.

Sol açıklamasında, Türkiye Cumhuriyetinin ve CHP’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Kanaatim odur ki muhakkak surette birleşmede kuvvet vardır. Kooperatif yapmak maddi ve manevi kuvvetleri, zekâ ve maharetleri birleştirmektir” sözünü hatırlattı.

Kılıçdaroğlu’nun kooperatif konusuna hassasiyeti etkili oldu

TOBB KGK Sektörler Arası İş Birliği, TOBB KGK İcra Kurulu ve İZTO Sağlık Komitesi görevlerini de yürüten Sol, “İkinci ilham noktam iki yıl önce ilk kez CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun diğer partilerden öne çıkarak kooperatifler konusuna hassasiyetle eğilmesi oldu” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Toplumsal eşitlik ve kadının çağdaş toplumlardaki ekonomik özgürlüğünü kazanması, toplumun ilerlemesine katkıda bulunmasıdır.”  Güçlü kadınların yetiştireceği çocuklar ile güçlü, refah bir topluma daha kolay ulaşmaktır” sözünün altını çizen CHP’li Sol, “Türkiye Kadın Kooperatiflerinin ‘CHP kadın kooperatifleri kalkınma programı’ ışığında, on binlerce kadının ticari ilişkilerine sunacağı ücretsiz erişim imkanı, kültürel dayanışmayı ve satış kanallarının yolunu açacak. Doğu ile batının yolları ticaret dayanışmasın ile doğu ve batının kadınları ekonomik kalkınmada ortak noktada buluşturacak. Türkiye Kadın Kooperatifleri farklı bakış açısı ile bizden sonra gelecek nesillere alternatif geçim kaynakları üretmek için ayakları yere basan, sürdürülebilir bir miras kalması için yapıldı.  Kadın kooperatiflerinin ve kadınların ekonomik ve sosyal yaşama katılımını sağlamak için ‘Türkiye Kadın Kooperatifleri” hayata geçirildi. Diye konuştu.

“Proje, bilgi güvenliği yüksek güçlü teknoloji ile yazıldı”

Şafak Sol, “Kadın kooperatiflerimizin sorunları belli, nasıl müdahale edilmesi gerektiği de. Kadınlara ve kooperatiflere alternatif kaynaklar bulunmalı ve bu konularda kadınlarımız ve kooperatiflerimiz bilinçlendirilmeli” şeklinde konuştu.

CHP’li Sol, şöyle devam etti:

“Proje bulut alt yapısı gelişmiş, bilgi güvenliği yüksek güçlü teknoloji ile yazıldı. Portal arka planını, il ve ilçelerde hedeflenen çalışma detaylarını anlatırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile geçen diyalogda bu hedef doğrultusunda sorunların üstesinden gelineceği konusunda görüş ve önerilerinde ortak noktada olması gereken yaklaşımın temel unsurları böylece belirginleşti. Biz Atatürk’e özde sahip çıkmayı başarabilirsek; Değişen koşullara rağmen sorunlarımızın giderek çözüleceğine çağdaş uygarlık yolunda, sosyal ve ekonomik yönden gelişeceğimize inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Şafak SOL

Şafak Sol kimdir? 1967 yılında ailemle birlikte Çeşme’ye yerleşerek edindiğim İzmirli kimliği ve bilinci, 17 yıllık aktif bir CHP üyesi olarak beni şehrimizin biricik ilçesi Urla için belediye başkan aday adayı olarak görev ve sorumluluk almaya yöneltmiştir. Otuz yıldan beri iş hayatımda edindiğim bilgi birikimi ve deneyimi artık Urla’mızda fark yaratmak ve değer katmak için kullanma zamanı geldiğini düşünüyorum. Aynı sürede Özel Sağlık Dermatoloji Polikliniği şirket sahibi olarak İzmir Ticaret Odası üyesi ve iki çocuk sahibiyim. Partimizde Esnaf Komisyon Başkanlığı, Mahalle Temsilciliği, Mahalleler arası Divan Başkanlığı, Kurultay üyeliği görevlerinde bulundum. Ege Kadın Kooperatifleri temsilciği görevinde Türkiye Kadın Kooperatifleri Projesini hayata geçirdim. Ülkemizin 81 ilinin ilçe ve köylerini ziyaret etmek suretiyle, ekonomi, tarım, istihdam, siyaset alanlarında araştırmalar yapıp, zamanımın önemli bir kısmını seçim dönemlerinde partimizin seçim çalışmalarına katkı yaparak geçirdim. Mesleki faaliyetlerim ve partimizin çalışmalarına destek verme dışında, profesyonel dizi yazarlığı, çeşitli ulusal gazetelerde köşe yazarlığı yaptım. Ayrıca, “Şeker Kar” isimli ilk romanım basım aşamasındadır. Yan flüt çalmak, sanat, bilim, teknolojiyle ilgilenmek, seyahat etmek diğer uğraşılarım arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu